مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سیدحسن
نام خانوادگی:مرتضوی
شهرت:مرتضوی شاهرودی
نخصص ها:فقه و اصول ، تفسیر ، کلام

زندگی نامه

ایشان در سوم اسفندماه سال 1311هـ ش مصادف با سال1352 هـ ق در روستای ابرسج شاهرود دیده به جهان گشودند . پدرایشان مرحوم حاج سید احمد مرتضوی کشاورز ساده ای بود .
ایشان درهمان سنین آغاز نوجوانی پس از مقداری تحصیلات ابتدایی در مکتب روستای ابرسج در حدود سن 13سالگی جهت تحصیل علوم حوزوی به حوزه علمیه شاهرود رفتند .

هجرت به مشهد مقدس :
 ایشان با وجود شرایط سخت زندگی خود جهت کسب علوم اهل بیت (علیهم السلام) به مشهد مقدس هجرت نمودند تا در جوار مضجع منور حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) به ادامه تحصیلات علوم حوزوی بپردازند . لذا معظم له درسال 1327 هـ ش درحدود 15سالگی به مشهد مقدس هجرت کردند و درمدت اقامت با برکت خود در مشهد مقدس در حدود 9 سال سطوح مقدماتی و عالیه حوزه را گذراندند . از اساتید ایشان درآن زمان می توان به حضرت آیت الله حاج میرزا احمد مدرس یزدی ( شرح لمعه ) ، حضرت آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی (رسائل ، مکاسب و کفایه ) و حضرات آیات شیخ کاظم دامغانی و حاج آقا حسین شاهرودی اشاره کرد . ایشان همچنین  2 سال در درس خارج فقه و اصول حضرت آیت الله العظمی میلانی شرکت نمودند .

هجرت به نجف اشرف :
معظم له درسال 1336 ه ش برابر با 17 ربیع الاول 1377ه ق در سن 25 سالگی وارد نجف اشرف شدند تا در کنار مضجع منور حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) به تحصیل علوم و معارف اهل بیت (علیهم السلام) بپردازند .
معظم له از ابتدای اقامت خود در نجف اشرف به مدت چهار سال در درس خارج فقه آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی و درس خارج اصول حضرت آیت الله حاج شیخ حسین حلی شرکت کردند .

مراجعت به ایران و اقامت یک ساله در قم :
معظم له پس از 4 سال تحصیل پیاپی و با برکت در نجف اشرف برای مهیا کردن سفر خانواده خود به نجف اشرف عازم ایران شدند و در مسیر برگشت با مشکل مواجه گردیدند و در مدت یک سال در شهر مقدس قم رحل اقامت گزیدند و در این یک سال نیز از حوزه درسی بزرگ مرجع شیعیان جهان حضرت آیت الله العظمی بروجردی (خارج فقه) ، حضرت آیت الله محقق داماد (خارج اصول) و حضرت امام خمینی (خارج مکاسب) بهره مند گردیدند .

مراجعت دوباره به نجف اشرف :
پس از بازگشت دوباره ایشان به نجف اشرف ضمن حضور در درسهای بزرگان و مراجع بزرگوار آن زمان یکی از بزرگترین و شلوغ ترین حوزه های درسی سطوح عالیه را تشکیل دادند .

دراین مدت بابرکت مجموعاً قوانین 3 دوره ، شرح لمعه 3 دوره ، رسائل 5 دوره ، مکاسب 4 دوره و کفایتین را 4 دوره تدریس کردند که بسیاری از فضلا و محققین و مجتهدین محصول ثمرات درسهای ایشان در نجف اشرف هستند .
معظم له در مدت حضور خود در نجف اشرف مجموعاً 13 سال از محضر حضرت آیت الله العظمی خویی (خارج فقه) ، 14 سال از محضر حضرت امام خمینی (خارج فقه) ، 8 سال از محضر فقیه محقق حضرت آیت الله شیخ حسین حلی (خارج اصول و مکاسب)  و 10 سال از محضر آیت الله العظمی شاهرودی (خارج فقه) بهره بردند و در مدت اقامت بیست و چند ساله خود در نجف اشرف از شاگردان برجسته و خصصین حضرت امام خمینی و حضرت آیت الله العظمی خویی و از اساتید برجسته سطوح عالیه حوزه علمیه نجف اشرف به شمار می آمدند .

هجرت به مشهد مقدس :
ایشان سرانجام پس از فشارهای شدید رژیم عراق درسال 1358 هـ ش به مشهد مقدس مراجعه کردند و حوزه درس خود را دایر نمودند .
معظم له با توجه به نیاز آن زمان حوزه مشهد به دروس سطح ، همزمان با درس خارج فقه و اصول یک دوره رسائل و مکاسب و کفایه را تدریس کردند .
ایشان حضور با برکت خود را در مشهد مقدس با تربیت صدها شاگرد فاضل و محقق تکمیل کردند و در این مدت 5/1 دوره خارج اصول و 5/1 دوره مکاسب و خارج فقه کتاب های ( حدود - قضاء - دیات - قصاص - صوم - اعتکاف - اجتهاد و تقلید - خمس - اجاره - حجر - دین - مسائل مستحدثه و ربا ) را تدریس کردند و الحمدلله مکتب درسی خارج فقه ایشان هنوز دایر است و هم اکنون کتاب الدین را بحث می کنند .
ایشان همزمان با خارج فقه اهتمام ویژه ای به مباحث اخلاقی و تربیتی طلاب داشته اند و در کنار تدریس فقه و اصول به تدریس تفسیر زیارت جامعه کبیره درمدت  6 سال و سپس به تفسیر دعای مکارم الاخلاق صحیفه سجادیه پرداختند که هنوز ادامه دارد .
خداوند وجود با برکت ایشان را برای حوزه های علمیه و جامعه روحانیت حفظ نموده و سایه برکات ایشان را مستدام بدارد .